Това са Дни, които обединяват част от най-добрите български репродуктивни специалисти; пациенти, които се борят за бебе; донори на яйцеклетки, на сперматозоиди и ембриони и приятели на каузата на Фондация „Майки за донорстовото“.
Дни на донорството са 2, 3 и 4-ти декември 2024. Ще преглеждат благотворителнорепродуктивните специалисти д-р Георги Стаменов, д-р Събина Персенска, д-р Стела Чапанова и д-р Теодора Тихомирова от МБАЛ „Надежда“.
Прегледите са за всички, които мечтаят за деца. Записани за прегледите са близо 100 семейства. Инициативата подарява още: 1 раждане, 2 ембриотрансфера и 3 ин витро процедури с донорска яйцеклетка – само с български жени, дарили яйцеклетки с фондация „Майки за донорството“.
Каузата на Фондация „Майки за донорството“ е донорството на яйцеклетки и сперматозоиди, а от 2023 година и на ембриони, тъй като вече е разрешено в нашата страна даряването на ембриони, популярно по света като „осиновяване на ембриони“.
През месец май 2024 година Фондацията представи статистика за донорството на яйцеклетки и сперматозоиди. Липсата на достатъчно български донори, ин витро клиниките на територията на нашата страна компенсират с внос на репродуктивен материал. Числата показват увеличение на вноса, но не и на бебетата.
Фондация „Майки за донорството“ целогодишно имаме срещи и процедури с български донори на яйцеклетки и сперматозоиди. Щастливи сме, че успяваме да сбъдваме мечтите за деца на много български семейства.
Кой дарява яйцеклетки в България?
За тази и отминалата година наблюдаваме, че:
- 50% от жените донори на яйцеклетки са на възраст 27-33 години
- 38% са на възраст 34-36 години – 10% са на възраст 22-26 години – 2% са на възраст 36-37 години.
Най-успешни са донорите на яйцеклетки между 30-37 години. Най-малко успешни процедури има при 22-26 годишните. Младите хора са с много по-лоши медицински показатели.
Често срещани причини за отказ на донор на яйцеклетки, поради здравословно състояние:
- нисък яйчников резерв, въпреки млада възраст;
- генетични заболявания, открити по време на изследванията,
- други заболявани (вкл.онкологични), открити повреме на изследванията.
Желаещите да бъдат донори са около 4 пъти повече, но не всяка жена може да бъде донор на яйцеклетки.
Същата тенденция наблюдаваме и при мъжете кандидат-донори на сперматозоиди. 20-27 годишните мъже са с много лоши показатели при изследвания с разширена спермограма, съответно получават отказ за донорство.
По време на коледната инициатива „Дни на донорството“ освен семейства, ще посрещнем жени и мъже, които вече дариха, както и всички, които имат интерес към темата донорство на яйцеклетки, сперматозоиди и ембриони.
Информационен кът с представители на фондация „Майки за донорството“ и МБАЛ Надежда ще отговори на въпроси:
- Как се става донор на яйцеклетки, на сперматозоиди или ембриони?
- Как да запазите за лично съхранение яйцеклетки и сперматозоиди?
- От къде да тръгнете, ако се нуждаете от помощ за бебе?
- Какво сте пропуснали, ако имате неуспех?
- Как се кандидатства за финансова помощ за инвитро?
Как се влиза в донорска програма и какво е важно, за да има успех?
Паралелно с това организираме и традиционният Благотворителен базар, чрез който ще помогнем финансово на семейства, които мечтаят за деца. Всички семейства, подпомогнати от фондация „Майки за донорството“ са публични и са на сайта.
Това са ежегодните Дни на донорството, а ние сме „Майки за донорството“ и МБАЛ „Надежда“. Добре дошли на всички!
„Дни на донорството“ 2024 г. с фондация „Майки за донорството“ и МБАЛ Надежда се провеждат на 2, 3 и 4-ти декември от 8 до 19 часа, вМБАЛ Надежда – гр. София, ул. „Блага вест“ № 3