- Revolut призовава Meta да се ангажира с възстановяването на средствата на жертвите на измами, като твърди, че инициативата ѝ за споделяне на данни с банки и финансови институции в Обединеното кралство не отговаря на това, което е необходимо за справяне с измамите в световен мащаб.
- Нов доклад от Revolut днес разкрива, че платформите Meta остават най-големият източник на всички измами ( 62% ), докладвани на Revolut в световен мащаб през първото полугодие на 2024 г., което не показва значителна промяна спрямо второто полугодие на 2023 г. ( 64% )
- Facebook е най-честият източник, отчитайки обемите на измами ( 39% ) повече от двойно повече от този на следващата най-висока платформа, WhatsApp ( 18 % )
В навечерието на новите правила, които трябва да бъдат наложени в Обединеното кралство от 7 октомври 2024 г., ключовите констатации на доклада за сигурността на потребителите и финансовите престъпления на Revolut подчертават важността на справянето с измамите при източника:
Meta остава основният източник на измами
- В световен мащаб: През първата половина на 2024 г. Meta платформите представляват 62% от всички измами, докладвани на Revolut. Сега Meta е отговорен за по-голям процент измами в сравнение с миналата година, въпреки продължаващата реторика, че ограничава измамите.
- В България: 63% от докладваните измами произхождат от Meta платформи.
Facebook беше най-често срещаният източник
- В световен мащаб: 39% от измамите произхождат от Facebook, което представлява повече от два пъти броя на случаите на измами, произхождащи от следващите най-високи платформи: WhatsApp ( 18% ) и след това Telegram ( 12% ).
- В България: Facebook представлява 34% от тези случаи на измами, което представлява най-високото ниво от всички платформи.
Измамите при покупка остават най-разпространени, като измамите с работа нарастват
- В световен мащаб:
- Измамите при покупка са най-разпространените във всички страни с изключение на Италия, засягайки 60% от жертвите по света и подчертавайки продължаващата им употреба като най-честата тактика, използвана от измамниците за измама на жертвите.
- Измамите с фалшиви работни места отбелязаха драматичен ръст от 9% в края на 2023 г. до удвояване ( 18% ) до края на юни 2024 г., което сега представлява значителен дял от измамите.
- В България: Измамите при покупка са най-разпространени, представляващи 40% от всички измами, следвани от измамите за работа (39%) и инвестиционните измами (9%).