- В България Поколението Z спестява за лични удоволствия (37%), докато Милениалите (18%) спестяват за образованието на децата. Бейби бумърите (47%) желаят спокойствието на мрежа за финансова сигурност
- Жените заделят повече пари за образование от българските мъже (10% срещу 5%)
- Малките доходи пречат на Поколението Z (41%) да спестяват толкова, колкото искат. Непредвидените разходи (53%) са пречка за Милениалите да увеличат спестяванията си. Бумърите (22%) са най-засегнати от нарастващите разходи за живот и инфлацията – 29% от анкетираните в тази възрастова категория казват, че им е по-трудно да спестяват
- Повечето българи биха се отказали от покупката на нов автомобил (47%) или ново жилище (35%) заради краткосрочно удовлетворение
- Вътрешните данни на Revolut показват, че българите предпочитат парите им да растат в Гъвкави парични фондове, като 55% от активите им са във фонд на паричния пазар в евро, а 35% – в американски долари.
С приближаването на края на годината Revolut, глобалната финтех компания с над 45 милиона клиенти по света, попита над 1000 българи за поведението им по отношение на спестяванията и подхода им към личните финанси. Защо българите спестяват и кои са основните пречки, които им пречат да спестяват? Резултатите са от проучване, проведено от Dynata през септември 2024 г.
Финансово благополучие: дали спестяването на пари е предпоставка за спокоен живот?
Да преминаваш през живота съзнателно, да се осмеляваш да правиш нещо ново, да действаш осъзнато – благополучието е ключова дума на нашето време – за всички области на живота, включително парите.
За 43% от анкетираните българи финансовото благополучие означава да имат контрол върху личните си финанси и винаги да знаят, че разполагат със защитна мрежа. Да си съобразителен е важно за спокойствието на клиентите, а 36% от анкетираните свързват спестяването със спокойствието на фонд за спешни случаи. 25% от анкетираните просто спестяват за бъдещите си почивки, а 19% – за лични удоволствия.
Поколението на Милениалите спестява предимно за децата (18% срещу 13% средно за страната). Представителите на Поколенията Z и Бумърите спестяват за своята финансова сигурност и спокойствие (по 47%). По-малко загрижени за финансовото си благосъстояние са анкетираните на възраст между 45 и 54 години (40%). По-младото поколение (18-24 г.) е най-заинтересовано от това парите им да се увеличават, като 9% от анкетираните декларират, че спестяват заради лихвата (срещу 5% средно за страната). Същото поколение спестява в по-висока степен за лични удоволствия (37% спрямо 19% средно за страната).
Възрастните над 65 години заделят пари предимно за коледни подаръци за семействата си (9% спрямо средно 8%), докато при Поколението Х (45-54 г.) делът на потребителите, които спестяват за спешни случаи, е най-висок (43% спрямо средно 36%). Жените заделят повече пари за образование, отколкото българските мъже (10% срещу 5%).
Какво пречи на българите да спестяват? Четирима от 10 българи не могат да спестяват заради непредвидени разходи. 31% се оплакват от липсата на разполагаем доход. Повишаването на разходите за живот е третата най-голяма причина за липса на спестявания (25%). 8% от анкетираните предпочитат първо да платят задълженията си, като същият процент от анкетираните посочват ниските лихви като пречка за спестяване.
… моменталното удовлетворение е по-важно от дългосрочните цели?
Постигането на висок стандарт на живот винаги е важно за българите, но 6 от 10 местни респонденти е трябвало да използват парите от спестовната си касичка, за да поддържат разходите на хората около тях. Само 41% от анкетираните остават ангажирани с целите си и не се поддават на натиска на семейството или приятелите да купуват различни стоки.
Четирима от 10 българи имаха разходи за стоки, които не можеха да избегнат, а 16% заявиха, че трябваше да купуват артикули, които техните приятели могат да си позволят. 5% казват, че трябваше да използват спестяванията си, за да поддържат стандарт на живот, подобен на този, рекламиран в социалните медии. 11% отговарят, че нямат спестявания и по този начин натискът от групата, приятелите, семейството или социалните медии е по-слаб. Жените (46%) усещат по-голям натиск, идващ от приятели, докато мъжете устояват на изкушението по-добре от дамите (33% срещу 27%).
Милениалите са поколението с по-висока склонност към харчене под социален натиск (49% срещу средно 42%). Възрастовият сегмент 18-24 г. е бил най-засегнат от покупки на стоки и услуги, които не са могли да си позволят (26% срещу средно 16%), докато представителите на Поколението X (45-54 г.) са отговорили в по-голяма степен, че не са имали спестявания (14% срещу 11%).
Две трети от участниците в проучването казаха, че биха отложили спестяването в полза на краткосрочното удовлетворение. 28% смятат, че поради непредсказуемите времена е по-добре да се търси краткосрочно щастие, докато 21%, въпреки че желаят да спестяват, стигат до харчене. 17% от анкетираните са скептични, че ще успеят да спестят, като по този начин предпочитат да харчат за мигновено удовлетворение.
Едва 26% от българите са посветени на изпълнението на големи планове и дългосрочни цели, като по-голяма е ангажираността сред над 35-годишните потребители.
Финансови избори: големи проекти или краткосрочно удовлетворение?
Повечето българи (47%) биха се отказали от покупката на нов автомобил, ако трябва да избират между тази важна придобивка или виновно удоволствие, като по-висок е делът сред над 45-годишните (55%). 35% биха спрели да спестяват за ново жилище (с най-висок процент от 43%, в сегмента 18-24 г.), 21% – да започнат собствен бизнес, 9% биха отложили раждането на деца (най-високият процент от 29% е в сегмента 18-24 г.).
Мъжете предпочитат да забравят за покупката на нов автомобил (48%) и ново жилище (37%), докато дамите биха предпочели да отложат собствения си бизнес (18%).
Mariia Lukash, Head of Growth, регион ЦИЕ, коментира: „Това проучване подчертава, че за потребителите е все по-важно да увеличават средствата си и да използват различни начини за постигане на целите си за финансово благополучие. Радваме се да видим, че нашите Гъвкави парични фондове станаха за толкова кратко време продукт, който помага на хората да получат повече от парите си. Българските клиенти на Revolut имат достъпен и нискорисков начин да инвестират спестяванията си във фондове на паричния пазар в EUR, USD и GBP, с удобството на гъвкавост при теглене и вече не е необходимо да отлагат плановете си – от мечтаната почивка до по-голямо семейно жилище.“
От юли 2023 г. българските клиенти на Revolut могат да инвестират парите си в различни фондове на паричния пазар (GBP, EUR, USD) с Гъвкави парични фондове. Местните клиенти предпочитат да инвестират във фонд на паричния пазар в евро (55% от всички активи, съхранявани от българските клиенти в Гъвкави парични фондове) и във фонд на паричния пазар в американски долари (35% от всички активи), докато фондът в GBP привлича 10% от общо инвестираните суми. Средната инвестирана сума в Гъвкави парични фондове от местните клиенти е 4670 EUR, 2500 GBP и 7260 USD, към октомври 2024 г.
Като добавят средства в Гъвкави парични фондове, клиентите инвестират във фонд на паричния пазар по техен избор – предлагане на лихви в съответствие с лихвите на паричния пазар, което означава, че когато лихвените проценти на централната банка са високи, доходността на фонда е също толкова висока (и обратното). При такива сценарии фондовете на паричния пазар обикновено предлагат по-високи лихвени проценти от традиционните спестовни сметки, въпреки че капиталът и лихвите не са гарантирани. Тези фондове на паричния пазар имат най-нисък рейтинг на риск сред този вид инвестиции (1 от 7). Инвестициите на клиентите са застраховани от Литовската схема за застраховане на отговорността към инвеститорите до 22 000 € (инвестиционните рискове са изключени от покритието).
Чрез Гъвкавите парични фондове клиентите ще могат да инвестират във фонд на паричния пазар и да печелят лихва от следващия ден в зависимост от представянето на фонда. Клиентите могат да инвестират в три валути – EUR, GBP и USD – и да притежават множество портфейли едновременно. Лихвените проценти варират в зависимост от валутата на фонда и абонаментния план на клиента.
За Revolut
Revolut е лицензирана европейска банка и инвестиционен посредник, която помага на хората да получат повече от парите си. През 2015 г. Revolut стартира в Обединеното кралство, предлагайки парични преводи и обмен. Днес над 45 милиона клиенти по света използват десетки от иновативните продукти на Revolut, за да извършват над половин милиард трансакции месечно.
Чрез нашите лични и бизнес сметки ние предоставяме на клиентите повече контрол над техните финанси и свързваме безпроблемно хората по света.